Miejski Szlak Turystyczny

Miejski Szlak Turystyczny -

to nowy produkt turystyczny na terenie miasta, który ma za zadanie połączyć wszystkie najlepsze i najciekawsze obiekty w jedną całość. Ta 13 km pętla doprowadza również do już istniejących szlaków turystycznych np. Kopernikowski, Eichendorffa jak i do zabytkowego Parku Miejskiego, obiektów fortyfikacyjnych czy do dawnych historycznych cmentarzy. Oznakowanie szlaku w postaci żółto czerwonych rombów nawiązuje kolorami do barw miejskich Nysy, a kształtem do historycznego oznakowania szlaków turystycznych na Ziemi Nyskiej i w pobliskich górach Jesenikach. Pierwsze, w ten sposób znakowane, szlaki wykonane zostały pod koniec wieku XIX przez członków Śląsko-Morawskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego, które w Nysie posiadało aktywnie działającą sekcję.

Szlak miejski utworzony został z myślą o turyście indywidualnym w celu ułatwienia zwiedzania miasta. Jest dużą formą promocji obiektów fortyfikacyjnych, które poprzez wytyczenie szlaku zostały ze sobą połączone. Szlak przebiega również przez cenne tereny przyrodnicze NATURA 2000.

Do szlaku wydana została mapka wyrywana z przebiegiem i opisem szlaku. Już wkrótce pojawi się przewodnik po szlaku. Materiały te można nabyć w Punkcie Informacji Turystycznej w Bastionie św. Jadwigi.