Fort I
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Lokalizacja
ul. Orląt Lwowskich, około 250 m na północny wschód od Bastionów Regulickiego i Morawskiego, należących do Obwałowań Wysokich.

Historia
Fort I zbudowano w latach 1865-1866 jako dzieło prowizoryczne. W latach 1871-1873 został przebudowany na fort stały. Jego zadaniem było ochrona linii kolejowej. Od 1934 pełnił rolę zaplecza socjalnego garnizonu.

Opis
Fort I podobny jest do podobny do Fortu II. Obydwa posiadają typowy narys w postaci czworobocznej lunety z wklęsłą ścianą szyjową. Otoczony jest czteroma kaponierami chroniącymi suchą fosę: podwójna-czołowa, Jest to fort jednowałowy, z pięcioma trawersami i schronami na wałach. Pod wałami znajdują się kazamaty koszarowo-gospodarcze, z poterną czołową wiodącą do kaponiery czołowej. Po bokach umieszczono schody i dwie pochylnie wiodące na wały i sklepień kazamatów. Oprócz cegły i kamienia do budowy użyto również betonu. Wały forty oskarpowane, a przeciwskarpa obłożona jest darnią. Brak chodników przeciwminowych, zazwyczaj stosowanych z części wyżynnej twierdzy. Brama wjazdowa dostępna była przez most nad fosą, a obecnie przez nasyp.