Najsławniejszy nysanin

 

 

Z Nysy do Serengeti. Wystawa poświęcona najsławniejszemu nysaninowi Bernhardowi Grzimkowi.

Bernhard Grzimek (1909-1987), urodzony w Nysie, weterynarz, zoolog i etolog, wybrał się do Afryki w celu pozyskania zwierząt dla zoo. Z tej i kolejnych jego wypraw nakręcono serię 150 audycji pt. "Miejsce dla zwierząt". Plonem wypraw do Serengeti jest książka i film pt. "Nie ma miejsca dla dzikich zwierząt". W 1959 powstał kolejny film "Serengeti nie może umrzeć", wydano również książkę pod tym samym tytułem, która została przetłumaczona na wiele języków, w tym również na polski.

Jego słynne afrykańskie podróże służyły nauce, nagłaśniając potrzebę szczególnej ochrony dzikich zwierząt. Naukowiec wpłynął na do zmianę granic Parku Narodowego Serengeti.

Bernhard Grzimek był prezesem Frankfurckiego Towarzystwa Zoologicznego. W latach 1970-1973 był pełnomocnikiem rządu Republiki Federalnej do spraw ochrony przyrody, a w 1975 był współzałożycielem Niemieckiego Związku Ochrony Przyrody i Środowiska. Zredagował monumentalny cykl książek Grzimeks Tierleben (Życie zwierząt Grzimka).

Z lektury jego książek można się np. dowiedzieć. że w XIX w. na Śląsku żyły kangury. Uciekły z cyrku i zaaklimatyzowały się znakomicie w ostrych sudeckich warunkach. Niestety zostały wytrzebione przez kłusowników.

Zmarł na atak serca, oglądając przedstawienie cyrkowe. W testamencie napisał, by jego ciało spopielić, a prochy złożyć w Serengeti, co uczyniono.

Wystawa potrwa do 12 września.

<< Start < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnia >>