Fort II
Image
Image
Image
Image
Image
Image

 Fort II jest otwarty od wtorku do niedzieli

  w dni robocze od godz. 9:00 do godz. 16:00

w soboty niedziele i święta od  godz. 10:00 do godz. 16:00

Po uprzedniej rezerwacji możliwe jest zwiedzanie grupowe w towarzystwie przewodnika lub grenadiera Legii Polsko Włoskiej o dowolnym czasie.

Wstęp 6 zł od osoby, na kartę dużej rodziny 5 zł od osoby, dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny,

dzieci do lat 13 wyłącznie pod opieką dorosłych.

Informacji udzielają i rezerwacje na dowolny dzień i godzinę przyjmują:

Punkt Informacji Turystycznej w bastionie Św. Jadwigi. przy ul. Piastowskiej 19 w Nysie

tel. +48 77 4334971,  +48 602 654 128

oraz

Grenadier Legii Polsko Włoskiej komendant Krzysztof Herman 

, tel. +48 695 355 438

 

Lokalizacja
Fort II jest wysuniętym na północ dziełem nyskiej twierdzy.
Zlokalizowany jest około 550 m od Bastionu Kaplicznego należącego do Obwałowań Wysokich.

Historia
Zbudowany w latach 1865 - 1866 jako dzieło prowizoryczne. Przebudowany w latach 1871 - 73 na fort stały, z przeznaczeniem osłony linii kolejowej. Od 1934 r. przeznaczony został na magazyn sprzętu wojskowego.

Opis
Fort II, zwany także Fortem Regulickim, posiada typowy zarys (podobny do Fortu I) czworobocznej lunety z wklęsłą ścianą szyjową. Otaczają go cztery kaponiery chroniące suchą fosę: podwójna czołowa, dwie pojedyncze barkowe i jedna przy ścianie szyjowej (obok bramy wjazdowej).
Jest to fort jednowałowy z trawersami i schronami na wałach dla piechoty i artylerii. Pod wałami znajdują się kazamaty koszarowo - gospodarcze z poterną czołową, prowadzącą do kaponiery czołowej. Po bokach znajdują się schody i dwie pochylnie wiodące na wały. Naprzeciw kaponiery czołowej umieszczono wejście z fosy do czterech chodników przeciwminowych i dwóch symetrycznie usytuowanych magazynów prochowych.
W konstrukcji murów sklepień i kazamatów, oprócz cegły i kamienia użyto również betonu. Wały fortu obłożone są darnią. Mur szyjowy niski z krenelażem, umożliwia wgląd i ostrzał z Obwałowań Wysokich. Brama wjazdowa dostępna przez nasyp (dawniej most) nad fosą.